07 | 12 | 2019

Walentynki

Walentynki to młodziutkie i zapożyczone święto zakochanych. W Polsce na dobre zagościło dopiero w latach 90. XX w. "Zaczątki tego święta znajdujemy w romantycznej historii ślubu udzielonego przez św. Walentego parze pięknie zakochanych: cierpiącej na śmiertelną chorobę Sarpii i „choremu” z miłości Sabino. Poślubieni, zgodnie z własną wolą, umarli jednocześnie. Patronem Walentynek został biskup Terni, początkowo opiekun epileptyków, który zakochanych wziął w opiekę dopiero w XIV w.  Podobno, to właśnie on sam, wysłał pierwszą kartkę walentynkową do niewidomej córki strażnika więziennego, której przywrócił wzrok, dziękując za gorliwą modlitwę. W tymże więzieniu biskup znalazł się zresztą za szerzenie wiary chrześcijańskiej i za sprzeciw wobec zakazu udzielania ślubów, który wydał troskliwy wódz – cesarz Klaudiusz II. Nie chciał on bowiem, by żony odciągały mężów od wojska i walki."  Dzisiaj wielu krytykuje to święto, uważając, iż Walentynki to kolejny przejaw amerykanizacji i komercjalizacji napływającej do naszego kraju zza oceanu, ale przyznać trzeba, iż  mimo wszystko  jest to wyjątkowy dzień, w którym możemy śmiało i bez obaw wyznać komuś naszą  miłość, a także to, że kogoś po prostu bardzo lubimy i że jest dla nas ważny. Taki dzień w szkole to  również ciekawy sposób na  podkreślenie roli przyjaźni, koleżeństwa.  Bez względu na to, skąd się wzięło to święto, na pewno jest dobrą okazją do okazania najbliższym naszej sympatii. Najczęściej walentynkę dajemy kilku osobom. To dobrze, bo przyjaźni i miłości nigdy nie jest za dużo. Mając to na względzie  14 lutego  w szkole w Olszance Samorząd Uczniowski  wraz ze swoimi opiekunami  zorganizował wiele atrakcji, dla młodszych dzieci  słodkości - walentynkowe piernikowe serduszka, cukierki oraz  przepiekne  życzenia, które  dla wszystkich złożyli: Antonina Kadłubowska i Jakub Ważydrąg.  Dla starszych uczniów przygotowano „ pocztę walentynkową". Można było nabyć specjalne kartki walentynkowe i napisać kilka miłych i ciepłych słów bliskiej lub kochanej osobie. Następnie listy zostały wrzucone do specjalnej skrzyneczki z napisem - "Poczta walentynkowa". Podczas długich przerw na II piętrze w naszej szkole zorganizowano kącik walentkowy, gdzie uczennice gimnazjum doręczały wszystkich adresatom serduszka – kartki walentynkowe. Radości, śmiechu, a nawet zaskoczenia i  zdziwienia było co niemiara. Impreza była przygotowana profesjonalnie przez członków Samorządu Uczniowskiego, jak zwykle stanęli na wysokości zadania i rzetelnie wypełnili powierzone im obowiązki. Uczniom naszej szkoły bardzo podobał się ten dzień, który przebiegł w miłej i koleżeńskiej atmosferze:

"Dzisiaj jest takie święto, że

wszyscy mamy buzię uśmiechniętą.

Na Walentynki zamiast wyznawnia

składamy Wam uczniom
od Samorządu serdeczne podziękowania.

Za wspólną radość z codzienności

za każdy dzień pełen przyjaźni i radości.

Wszystkiego dobrego i życzliwego nie tylko w Dniu Świętego Walentego
  życzy Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum."

Święto Zakochanych to przecież kolejna okazja, aby pokazać sobie nawzajem i całemu światu, że miłość i przyjaźń istnieje i ma się dobrze.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko (wykorzystano informacje zawarte w książce pt. " Od świąt do świąt" Marzeny Kuźmińskiej)